1 Mart 2011 Salı

nisannnn.............

baharın en güzel ayı, senenin en güzel baharıdır nisan.

doğayı uykudan uyandıran, hayata tomurcuk verendir nisan. kazma kürek yaktırandır mart; kumsala uzanmayı arzulatandır mayıs. o yüzden ki; baharın nüvesi olandır nisan.
ruhu yeniden canlandıran, bedeni ayağa kaldırandır nisan. soğuğun kaygısını yaşatandır mart; sıcağın rehavetini hissettirendir mayıs. o yüzden ki, sokağa çıkmaya zorlayandır nisan.

söylenmesi güzel olan, kulağa hoş gelendir nisan. kısa ve sert olandır mart; vurgusuz ve yumuşak olandır mayıs. o yüzden ki, edebi baharın başrol oyuncusudur nisan.

neşeli olmayı hatırlatan, gülümsemeyi tetikleyendir nisan. kışın kasvetini atmakla cebelleştirendir mart; yazın güneşini düşünmekle uğraştırandır mayıs. o yüzden ki, şakaların yapıldığı günle başlayandır nisan.

kalbi hızla çarptıran, aşık olmaya yakışandır nisan. aşık olmaya hazırlatandır mart; aşık olmayı unutturandır mayıs. o yüzden ki,  orhan veli’nin dediğidir nisan:

imkansız şey

şiir yazmak,

aşıksan eğer;

ve yazmamak,

aylardan nisansa.

ve o yüzden ki, -aşık olmadığı anda bile- insana böyle şeyler yazdırtandır nisan...

1 yorum:

  1. Mis kokusuyla, renklerinin ahengiyle ,doğanın canlılığıyla içimize dolup dolup taşsın ki nefes alalım,huzuru hissedelim...Hoşgeldin bahar,hoşgeldin nisan.

    YanıtlaSil

 
©Vintage butterfly for zeynep desing by Cns'desing